Malowanie kodem

Liga Krypto
3 min readApr 4, 2022

Pierwsza w Polsce fizyczna galeria NFT otwiera swoje podwoje prezentując sensacyjną kolekcję z gatunku wysoko cenionej na świecie sztuki generatywnej. Powstała ona przy wykorzystaniu kontrowersyjnego eksperymentu psychologicznego (test Rorschacha) oraz sztucznych sieci neuronowych, stosowanych we współczesnych systemach AI.

Sztuka generatywna to przestrzeń, w której od lat 60-tych spotykają się parametryczne i algorytmiczne techniki tworzenia. To ciekawy nurt zarówno współczesnej sztuki nowych mediów, jak i w ogóle cyberkultury, w którym nowe media, nowe technologie i nowe sposoby tworzenia stają się ważnymi zjawiskami kulturowymi, wyznaczając nowe trendy i kierunki rozwoju rynku sztuki. Historycznie można wymienić wielu artystów/programistów, takich jak Manfred Mohr, Vera Molnar, Harold Cohen, Roman Verostko, Jean-Pierre Hébert, Mark Wilson, aż po artystów sztuki ewolucyjnej, jak Karl Sims, William Latham czy Paul Brown.

Znany projektant graficzny Joshua Davis, od lat wykorzystujący w swojej pracy strategie obliczeniowe, powiedział kiedyś, że z trzech zadań, jakie podejmuje w procesie tworzenia — programowanie, projektowanie oraz krytyczna ocena efektów, to ta trzecia jest najważniejsza i najbardziej pracochłonna. Jak sam mówi, około czterech dni zajmuje mu pisanie kodu, kolejne cztery dni poświęca na przygotowanie reprezentacji wizualnych poddawanych algorytmicznemu przetworzeniu, natomiast wybór ostatecznej wersji projektu trwa od dwóch tygodni do miesiąca i sprowadza się do ciągłego uruchamiania programu w oczekiwaniu na — jak to określił Davis — „piękny przypadek” (beautiful accident)

W wizualizacji danych piękno powstaje na skutek dotknięcia czułego miejsca znajdującego się pomiędzy porządkiem i chaosem — Moritz Stefaner

Warszawska, a zarazem pierwsza w Polsce galeria NFT otwiera swoje podwoje prezentując kolekcję „Ostatni Krzyk” autorstwa kolektywu artystycznego NoLoop.

Galeria HT NFT mieści się przy ul. Złotej 48/54 w Warszawie, w Hotelu Mercure Warszawa Centrum — wejście od Al. Jana Pawła.

Osobiście traktuje sztukę generatywną jako szczególne spotkanie sztuki i nauki w obszarze ludzkiej kreatywności. Najlepsi twórcy potrafią łączyć praktyczną znajomość języków programowania płynnie łącząc elementy fizyczne z wirtualnymi — a wszystko to napędzane materią kodu. W wielu przypadkach to unikatowa, cyfrowa wartość, która może być odzwierciedlona również w określonych aktywach w realnym świecie jak chociażby instalacje NFT sterowane kodem, o których wspomina już wielu wybitnych twórców generatywnych — Paweł Modzelewski (fundator, współtwórca Galerii HT NFT).

Według jej twórców, Galeria HT NFT to przestrzeń, która zaproponuje szeroki wachlarz wydarzeń — począwszy od wystaw artystów i rzemieślników kodu poprzez spotkania i dyskusje po programy edukacyjne — wszystko to koncentrując się na łączeniu koncepcji tradycyjnych i nowatorskich, twórców współczesnych oraz twórców nowych mediów.

W zdominowanych przez komputery czasach, w których to, co cyfrowe, utożsamiane jest z perfekcją, a postęp techniczny stał się odpowiedzią na rozwiązanie każdego problemu, rzadko zwracamy uwagę na konsekwencje, jakie niesie za sobą technologia. Wiele już wiemy na temat tego, co nam daje — ale czy wiemy, co naszemu życiu odbiera? — Paweł Modzelewski.

Sztuka oparta na sztucznej inteligencji powoli przyciąga uwagę entuzjastów i kolekcjonerów NFT na całym świecie. Rozwój technologii sprawił, że dzieła stały się bardziej złożone i atrakcyjne wizualnie, a jednocześnie wręcz powołały do życia nowe gatunki sztuki. Z kolei ekspansja rynku NFT spowodowała, że artyści mogą swoje dzieła monetyzować w szybszy i dużo bardziej uproszczony sposób niż było to możliwe do tej pory, a kolekcjonerzy mają do nich dużo łatwiejszy dostęp.

Wierzymy, że autonomiczny system na którym powstał otwarty rynek sztuki pozwoli wielu twórcom na rozwój oraz integracje nowych środowisk kolekcjonerów oraz inwestorów. Już dzisiaj widać na horyzoncie znamiona cyfrowego art bankingu, który pod wieloma postaciami zaczyna funkcjonować w otoczeniu rynku NFT — Paweł Modzelewski.

Galeria HT NFT

✅ Strona: https://htnftgallery.io/
✅ Twitter: https://twitter.com/htnftgallery
✅ Instagram: https://www.instagram.com/ht.nft.gallery/
✅ OpenSea: https://opensea.io/collection/htnft-the-last-scream

Crypto League (Liga Krypto) to zdecentralizowana organizacja entuzjastów kryptowalut, której celem jest praktyczna edukacja, stały dostęp do szybkiej i wiarygodnej informacji oraz nawiązywanie współpracy z najciekawszymi projektami branży blockchainowej (krypto & NFT) na świecie.

✅ Strona: https://www.ligakrypto.pl/
✅ Twitter: https://twitter.com/cryptoleague_eu
✅ Telegram: https://t.me/ligabtc

--

--

Liga Krypto

Internetowa społeczność entuzjastów Bitcoina i kryptowalut.